Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

I kto tu jest słabą płcią?

04 lutego 2023 | Plus Minus | Joanna Ćwiek
autor zdjęcia: Dominik Eckelt/Getty Images
źródło: Rzeczpospolita

Ambicje kobiet i mężczyzn coraz bardziej się rozmijają. Panie żyją dłużej, są lepiej wykształcone, a mimo to wciąż walczą ze szklanym sufitem. Ale ten zdaje się wreszcie pękać, choć wciąż bardzo powoli.

Wy jesteście mocni, silni – my słaba płeć” – śpiewał w przedwojennym filmie „Piętro wyżej” przebrany za Mae West Eugeniusz Bodo. Ci, którzy oglądali ten film z 1937 r., z pewnością nie mieli wątpliwości, że piosenka traktuje o kobietach. Jak odbieramy te słowa dziś? – Dziś nie jest to już takie oczywiste, bo choć mężczyźni są co do zasady silniejsi fizycznie, to psychicznie nie wypadają najmocniej – mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wskazuje, z roku na rok powiększa się przepaść między dwiema płciami. – Kobiety rozwijają się i awansują, mężczyźni albo stoją w miejscu, albo nawet się cofają, nie nadążając za coraz bardziej odbiegającymi od nich kobietami. Często nie rozumiejąc, co się takiego w ogóle stało – dodaje ekspert.

Jak to więc jest z tymi facetami?

Biologia po stronie kobiet

Zacznijmy więc od biologii. Bo choć zwykło się uważać (i zwykle jest to uzasadnione – pomijając kobiety regularnie ćwiczące na siłowni i przerzucające ciężary), że panowie są silniejsi, porąbią drzewo, przyniosą węgiel albo otworzą słoik z ogórkami, to nie oznacza wcale, że natura jest po ich stronie.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego od lat pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. W 2021 r. przeciętnie życie mężczyzny w Polsce trwało 71,8 lat, natomiast kobiety...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12488

Wydanie: 12488

Zamów abonament